Kvalifikationen til Champions League er blevet lavet om til denne sæson. Dels er der kun seks pladser i alt at spille om (da 26 klubber er kvalificeret direkte til gruppespillet), og dels blev der indført en indledende runde, hvor de fire nederste nationer spillede om én plads i 1. runde. Først med to semifinaler og en finale - alle tre kampe blev spillet i Gibraltar.

Kvalificeret direkte til 2. kvalifikationsrunde (mesterhold):
FC BATE Borisov (BLS), GNK Dinamo Zagreb (CRO), FC Midtjylland (DEN), FC CFR Cluj 1907 (ROM).

Kvalificeret direkte til 2. kvalifikationsrunde (liga):
FC Basel 1893 (SUI), AFC Ajax (NED), PAOK FC (GRE), SK Sturm Graz (AUT).

Kvalificeret direkte til 3. kvalifikationsrunde (mesterhold):
FC Red Bull Salzburg (AUT), AEK Athen (GRE).

Kvalificeret direkte til 3. kvalifikationsrunde (liga):
SL Benfica (POR), FC Dyanmo Kyiv (UKR), Fenerbahce SK (TUR), FC Spartak Mosvka (RUS), R Standard de Liège (BEL), SK Slavia Praha (CZE).

Kvalificeret direkte til playoff-runden (mesterhold):
PSV Eindhoven (NED), BSC Young Boys (SUI)

Kvalificeret direkte til gruppespillet:
Real Madrid CF (ESP, forsvarende mester), Club Atlético de Madrid (ESP, Europa League-vindere), FC Bayern München (GER), FC Barcelona (ESP), Juventus FC (ITA), Manchester City FC (ENG), Paris Saint-Germain FC (FRA), BV Borussia Dortmund (GER), FC Porto (POR), Manchester United FC (ENG), FC Shakhtar Donetsk (UKR), SSC Napoli (ITA), Tottenham Hotspur FC (ENG), AS Roma (ITA), Liverpool FC (ENG), FC Schalke 04 (GER), Olympique Lyonnais (FRA), AS Monaco FC (FRA), PFC CSKA Moskva (RUS), Valencia CF (ESP), FC Viktoria Plzen(CZE), KV Club Brugge (BEL), Galatasaray SK (TUR), FC Lokomotiv Moskva (RUS), Internazionale FC (ITA), TSG 1899 Hoffenheim (GER).

Champions League 2018-19, kvalifikation, kampe
< 2017-18 |
Indledende
  Semifinaler  
Tirsdag 26. juni 2018
17.00 0-2 288
        [efs, ord. tid: 0-0]        
21.00 0-2 840
  Finale  
Fredag 29. juni 2018
20.30 1-4 468
        [efs, ord. tid: 1-1]        
  Drita FC dermed videre til 1. kvalifikationsrunde.  
 
1. runde
  1. kamp  
Tirsdag 10. juli 2018
17.30 1-4 1.106
17.30 2-1 7.251
18.00 0-3 4.948
18.00 1-1 1.057
20.00 1-2 300
20.15 5-0 2.700
20.45 0-1 5.795
20.45 0-3 9.780
Onsdag 11. juli 2018
16.00 1-0 20.500
18.00 1-0 0
  Kampen blev spillet uden tilskuere pga. racisme blandt tilskuerne til en kamp i 2016 mod Austria Wien.  
18.00 0-0 2.068
18.00 3-1 3.678
19.00 0-0 350
19.00 7-0 4.597
20.00 0-1 5.248
22.00 1-0 1.088
  2. kamp  
Tirsdag 17. juli 2018
18.00 3-1 5.125
  HJK Helsinki videre med 5-2 samlet.  
18.00 1-1 1.307
  1-1 samlet. FK Kukësi videre på udebanemål.  
19.00 1-0 12.149
  FK Suduva Marijampole videre med 3-1 samlet.  
19.00 3-1 11.850
  Hapoel Be'er Sheva FC videre med 7-2 samlet.  
19.00 2-0 10.623
  Malmö FF videre med 5-0 samlet.  
20.00 4-0 756
  FK Shkëndija videre med 5-4 samlet.  
20.15 2-1 2.514
  MOL Vidi FC videre med 3-2 samlet.  
20.30 2-0 23.868
  FK Crvena Zvezda videre med 2-0 samlet.  
21.00 0-2 1.116
  PFC Ludogorets Razgrad videre med 9-0 samlet.  
21.00 3-0 14.576
  Legia Warszawa videre med 4-0 samlet.  
Onsdag 18. juli 2018
19.00 3-0 5.740
  FC Sheriff Tiraspol videre med 4-2 samlet.  
19.00 1-1 5.100
  FC Spartak Trnava videre med 2-1 samlet.  
19.00 0-0 21.520
  Qarabag FK videre med 1-0 samlet.  
19.45 3-1 10.604
  Rosenborg BK videre med 3-2 samlet.  
20.00 0-2 3.200
  FC Astana videre med 3-0 samlet.  
20.45 3-0 59.047
  Celtic FC videre med 6-0 samlet.  
 
2. runde
  1. kamp  
Tirsdag 24. juli 2018
16.00 2-1 23.000
18.00 0-1 9.000
19.30 2-1 27.000
20.00 5-0 9.056
20.15 1-0 5.000
20.30 3-0 23.218
20.45 0-2 15.527
Onsdag 25. juli 2018
19.00 0-0 11.567
19.00 0-0 700
19.00 0-0 6.000
20.30 2-0 53.500
20.45 3-1 51.184
  2. kamp  
Tirsdag 31. juli 2018
19.00 0-0 6.319
  FK Shkëndija videre med 1-0 samlet.  
19.00 2-2 10.181
  GNK Dinamo Zagreb videre med 7-2 samlet.  
20.30 0-1 17.204
  FC Spartak Trnava videre med 2-1 samlet.  
Onsdag 1. august 2018
18.00 1-2 10.210
  FC BATE Borisov videre med 2-1 samlet.  
19.00 0-0 8.731
  FC Astana videre med 2-1 samlet.  
19.00 1-1 18.153
  Malmö FF videre med 2-1 samlet.  
19.00 3-0 25.030
  Qarabag FK videre med 3-0 samlet.  
19.30 0-2 4.020
  FK Crvena Zvezda videre med 5-0 samlet.  
20.00 0-3 14.328
  PAOK FC videre med 5-1 samlet.  
20.00 1-0 2.878
  MOL Vidi FC videre med 1-0 samlet.  
20.30 1-3 16.364
  AFC Ajax videre med 5-1 samlet.  
20.45 0-0 14.263
  Celtic FC videre med 3-1 samlet.  
 
3. runde
  1. kamp  
Tirsdag 7. august 2018
16.00 0-2 26.500
19.00 0-1 29.000
19.15 1-1 17.209
19.30 1-1 19.370
20.00 2-2 20.355
20.30 1-1 37.112
21.00 1-0 57.878
Onsdag 8. august 2018
19.00 3-0 10.050
19.00 3-2 24.463
20.45 1-1 54.370
  2. kamp  
Tirsdag 14. august 2018
18.30 2-0 39.318
  FC Dynamo Kyiv videre med 3-1 samlet.  
19.00 1-1 12.489
  FC BATE Borisov videre med 2-1 samlet.  
19.30 0-0 40.385
  PAOK FC videre med 3-2 samlet.  
20.00 2-1 32.300
  AEK Athen FC videre med 3-2 samlet.  
20.00 1-1 42.245
  SL Benfica videre med 2-1 samlet.  
20.00 1-0 11.903
  GNK Dinamo Zagreb videre med 3-0 samlet.  
20.00 0-0 3.432
  1-1 samlet. MOL Vidi FC videre på udebanemål.  
20.15 0-1 3.213
  FC Red Bull Salzburg videre med 4-0 samlet.  
20.30 3-0 51.841
  AFC Ajax videre med 5-2 samlet.  
20.30 1-2 18.032
        [efs, ord. tid: 1-1]        
  FK Crvena Zvezda videre med 3-2 samlet.  
 
Playoff-runde
  1. kamp  
Tirsdag 21. august 2018
21.00 2-3 9.284
21.00 0-0 0
  Kampen blev spillet uden tilskuere pga. racistiske tilråb i kampen mod FK Suduva Marijampole i juli.  
21.00 1-1 44.084
Onsdag 22. august 2018
21.00 3-1 52.706
21.00 1-1 21.463
21.00 1-2 10.681
  2. kamp  
Tirsdag 28. august 2018
21.00 1-1 29.774
  AEK Athen kvalificeret til gruppespillet med 3-2 samlet.  
21.00 0-0 40.131
  AFC Ajax kvalificeret til gruppespillet med 3-1 samlet.  
21.00 1-2 28.137
  BSC Young Boys kvalificeret til gruppespillet med 3-2 samlet.  
Onsdag 29. august 2018
21.00 2-2 26.500
  2-2 samlet. FK Crvena Zvezda kvalificeret til gruppespillet på udebanemål.  
21.00 1-4 26.725
  SL Benfica kvalificeret til gruppespillet med 5-2 samlet.  
21.00 3-0 34.200
  PSV Eindhoven kvalificeret til gruppespillet med 6-2 samlet.